ПУТЬ МАГИИ - ПУТЬ К СЕБЕ!
Молитвослов старообрядцев    0584205001517520592

Молитвослов старообрядцев

Предыдущая тема Следующая тема Перейти вниз

Молитвослов старообрядцев

автор Радомир Вт Ноя 20, 2018 12:16 am


УТРЕННИЕ И ВЕЧЕРНИЕ МОЛИТВЫ


Утром, вставая от сна, еще на постели перекрестись с молитвою: Господи Исусе Христе, Сыне Божии, помилуй мя грешнаго.
Лица женского пола должны сказать вместо «грешнаго» – «грешную»; также и во всех молитвах следует сделать склонение по своему роду.
Вставши с постели и умыв лице свое, а вечером отходя ко сну, становись с благоговением пред святыми иконами и, взирая на них, мысль свою устремляя к невидимому Богу и Его святым, истово, не спеша, ограждая себя крестным знамением и кланяясь, произноси с умилением молитву мытаря:
Боже, милостив буди мне грешному (поклон).
Создавыи мя Господи, и помилуй мя (поклон).
Без числа согреших Господи, помилуй и прости мя грешнаго (поклон).
Достойно есть, яко воистину блажити Тя, Богородице, присноблаженную и пренепорочную, и Матерь Бога нашего, честнейшую херувим, и славнейшую воистину серафим, без истления Бога, Слова рождьшую, сущую Богородицу Тя величаем (поклон всегда земной).
Слава Отцу и Сыну и Святому Духу (поклон).
И ныне и присно и во веки веком, аминь (поклон).
Господи помилуй, Господи помилуй, Господи благослови (поклон).
Господи Исусе Христе, Сыне Божии, молитв ради Пречистыя Твоея Матере, Силою Честнаго и Животворящаго Креста, и святаго Ангела моего хранителя, и всех ради святых, помилуй и спаси мя грешнаго, яко Благ и Человеколюбец. Аминь (поклон земной, без крестнаго знамения).
Эти молитвы называются «началом», или приходными и исходными поклонами, потому что они совершаются вначале и после всякого молитвенного правила.
После этого повтори молитву мытаря с поклонами:
Боже, милостив буди мне грешному (поклон).
Создавыи мя Господи, и помилуй мя (поклон).
Без числа согреших Господи, помилуй и прости мя грешнаго (поклон).
И с благоговением начинай утренние молитвы:
За молитв святых отец наших, Господи Исусе Христе, Сыне Божии, помилуй нас. Аминь (поклон поясной всегда).

Перекрестись и говори три раза:
Слава Тебе, Боже наш, слава Тебе всяческих ради.

МОЛИТВА УТРЕННЯЯ СВ. МАКАРИЯ ВЕЛИКАГО
Боже, очисти мя грешнаго, яко николиже благо сотворих пред Тобою (поклон), но избави мя от лукаваго, и да будет во мне воля Твоя (поклон), да неосужденно отверзу уста моя недостойная и восхвалю имя Твое святое: Отца и Сына и Святаго Духа, ныне и присно и во веки веком, аминь (поклон).

Молитвы, набранные с отступом, вечером не читаются.

МОЛИТВА CBЯТOMУ ДУХУ
Перекрестись и читай:
Царю небесныи, Утешителю, Душе истинныи, Иже везде сыи и вся исполняя, сокровище благих и жизни Подателю, прииди и вселися в ны, и очисти ны от всякия скверны, и спаси Блаже, душа наша.

МОЛИТВА ПРЕСВЯТОЙ ТРОИЦЕ
Святыи Боже, Святыи Крепкии, Святыи Безсмертныи, помилуй нас. (трижды с поклонами). Эта молитва называется «Трисвятое».

КРАТКОЕ СЛАВОСЛОВИЕ СВЯТОЙ ТРОИЦЕ
Слава Отцу и Сыну и Святому Духу, и ныне и присно и во веки веком, аминь.

МОЛИТВА ПРЕСВЯТОЙ ТРОИЦЕ
Пресвятая Троице, помилуй нас. Господи, очисти грехи наша; Владыко, прости беззакония наша; Святыи, посети и исцели немощи наша; имене Твоего ради.
Господи помилуй, Господи помилуй, Господи помилуй.
Слава Отцу и Сыну и Святому Духу, и ныне и присно и во веки веком, аминь.

МОЛИТВА ГОСПОДНЯ
Отче наш, Иже еси на небесех; да святится имя Твое; да приидет царствие Твое; да будет воля Твоя, яко на небеси и на земли; хлеб наш насущныи даждь нам днесь; и остави нам долги наша, яко же и мы оставляем должником нашим; и не введи нас во искушение; но избави нас от лукаваго.
После молитвы Господней говори Исусову молитву:
Господи Исусе Христе, Сыне Божии, помилуй нас.
Аминь.
Господи помилуй (12).

МОЛИТВА УТРЕННЯЯ ПРЕСВЯТОЙ ТРОИЦЕ
От сна востав, благодарю Тя, Всесвятая Троице, яко многия ради благости и долготерпения не прогневася на мя грешнаго и лениваго раба Tвoero, и не погубил еси мене со беззаконнии моими, но человеколюбствова; и в нечаянии лежаща, воздвиже мя утреневати и славословити державу Твою непобедимую. И ныне Владыко, Боже Пресвятыи, просвети очи сердца моего и отверзи ми устне поучатися словесем Твоим, и разумети заповеди Tвоя, и творити волю Твою, и пети Тя во исповедании сердечнем; воспевати же и славити пречестное и великолепое имя Твое: Отца и Сына и Святаго Духа, ныне и присно и вo веки веком, аминь.

Вечером вместо этой молитвы читается «Слава, и ныне».

Далее, как утром, так и вечером читай:
Приидите, поклонимся Цареви нашему Богу (поклон)
Приидите, поклонимся Христу, Цареви и Богу нашему (поклон).
Приидите, поклонимся и припадем к Самому Господу Исусу Христу, Цареви и Богу нашему (поклон).

Покаянный псалом, 50-й.
Помилуй мя Боже, по велицей милости Твоей. И по множеству щедрот Твоих очисти беззаконие мое. Наипаче омый мя от беззакония моего и от греха моего очисти мя. Яко беззаконие мое аз знаю и грех мой предо мною есть выну. Тебе единому согреших и лукавое пред Тобою сотворих. Яко да оправдишися в словесех Своих и победиши внегда судити. Себо в беззакониих зачат есмь и во гресех роди мя мати моя. Се бо истину возлюбил еси, безвестная и тайная премудрости Твоея явил ми еси. Окропиши мя иссопом и очищуся. Омыеши мя и паче снега убелюся. Слуху моему даси радость и веселие: возрадуются кости смиренныя. Отврати лице Твое от грех моих и вся беззакония моя очисти. Сердце чисто созижди во мне Боже, и дух прав обнови во утробе моей. Не отверзи мене oт лица Твоего, и Духа Твоего Святаго не отыми от мене. Воздаждь ми радость спасения Твоего и духом владычным утверди мя. Научу беззаконныя путем Твоим и нечестивии к Тебе обратятся. Избави мя от кровий Боже, Боже спасения моего; возрадуется язык мой правде Твоей. Господи, устне мои отверзеши, и уста моя возвестят хвалу Твою. Яко аще бы восхотел жертвы, дал бых убо; всесожжения не благоволиши. Жертва Богу – дух сокрушен: сердце сокрушенно и смиренно Бог не уничижит. Ублажи Господи, благоволением Твоим Сиона; и да созиждутся стены Иеросалимския. Тогда благоволиши жертву правде, возношение и всесожигаемая. Тогда возложат на олтарь Твой тельца.

СИМВОЛ ВЕРЫ
Ограждая себя благоговейно крестным знамением, с глубоким вниманием произносим слова святых отец первого Вселенского Собора:
Верую во единаго Бога Отца, Вседержителя, Творца небу и земли, видимым же всем и невидимым.
И во единаго Господа Исуса Христа, Сына Божия, Единороднаго, Иже от Отца рожденнаго прежде всех век. Света от Света, Бога истинна от Бога истинна, рождена, а не сотворена, единосущна Отцу, Им же вся быша.
Нас ради человек, и нашего ради спасения сшедшаго с небес, и воплотившагося от Духа Свята и Марии Девы вочеловечьшася.
Распятаго за ны при понтийстем Пилате, страдавша и погребена.
И воскресшаго в третии день по писаниих.
И возшедшаго на небеса, и седяща одесную Отца.
И паки грядущаго со славою судити живым и мертвым, Его же царствию несть конца.
Затем слова святых отец Второго Вселенского собора:
И в Духа Святаго, Господа истиннаго и Животворящаго, Иже от Отца исходящаго, Иже со Отцем и Сыном спокланяема и сславима, глаголавшаго пророки.
И во едину святую соборную и апостольскую Церковь.
Исповедую едино Крещение во оставление грехов.
Чаю воскресения мертвым.
И жизни будущаго века. Аминь.

Богородице Дево, радуися, обрадованная Марие, Господь с Тобою, благословенна Ты в женах и благословен плод чрева Твоего, яко родила еси Христа Спаса, Избавителя душам нашим (трижды, с поклонами).

0! Всепетая Мати, рождьшая всех святых святейшее Слово, нынешнее приношение приемши, от всякия напасти избави всех и грядущия изми муки, вопиющия Ти: Аллилуия (трижды, с поклонами земными).

Непобедимая и божественная сила честнаго и животворящаго Креста Господня, не остави мя грешнаго, уповающаго на Тя (поклон).

Пресвятая Владычице моя Богородице, помилуй мя и спаси мя, и помози ми ныне, в жизни сей, и во исход души моея, и в будущем веце (поклон).
Вся небесныя силы, святии ангели и архангели, херувими и серафими, помилуйте мя и помолитеся о мне грешнем ко Господу Богу, и помозите ми ныне, в жизни сей, и во исход души моея, и в будущем веце (поклон).
Ангеле Христов, хранителю мой святыи, помилуй мя и помолися о мне грешнем ко Господу Богу, и помози ми ныне, в жизни сей, и во исход души моея, и в будущем веце (поклон).
Святыи великии Иоанне, пророче и Предотече Господень, помилуй мя и помолися о мне грешнем ко Господу Богу, и помози ми ныне, в жизни сей, и во исход души моея, и в будущем веце (поклон).
Святии славнии апостоли, пророцы и мученицы, святителие, лреподобнии и праведнии и вси святии, помилуйте мя и помолитеся о мне грешнем ко Господу Богу, и помозите ми ныне, в жизни сей, и во исход души моея, и в будущем веце (поклон).
После сего молись по три раза с с поклонами следующие молтивы:
Господи Исусе Христе, Сыне Божии, помилуй мя грешнаго.
Слава Господи, Кресту Твоему Честному.
Пресвятая Госпоже Богородице, спаси мя, грешнаго раба Твоего.
Ангеле Христов, хранителю мой святыи, спаси мя, грешнаго раба Твоего.
Святии архангели и ангели, молите Бога о мне грешнем.
Святыи великии Иоанне, пророче и Предотече, Крестителю Господень, моли Бога о мне грешнем.
Святыи славныи пророче Илие, моли Бога о мне грешнем.
Святии праотцы, молите Бога о мне грешнем.
Святии пророцы, молите Бога о мне грешнем.
Святии апостоли, молите Бога о мне грешнем.
Святии славнии апостоли и евангелисти: Матфее, Марко, Луко и Иоанне Богослове, молите Бога о мне грешнем.
Святии славнии верховнии апостоли Петре и Павле, молите Бога о мне грешнем.
Святии велиции трие святителие: Василие Великии, Григорие Богослове и Иоанне Златоусте, молите Бога о мне грешнем.
Святителю Христов Николае, моли Бога о мне грешнем.
Преподобнии и богоноснии отцы наши, пастырие и учителие вселенней, молите Бога о мне грешнем.
Святии вси, молите Бога о мне грешнем.
После этого помолись святому, имя которого носишь, и святому, празднуемому этого числа, также и другим святым, кому хочешь. Не забудь помолиться и епитимию, какие поклоны имеешь от духовного отца.
Потом молись о здравии родителей, родственников и близких, по три раза произнося с поклонами:
Милостиве Господи, спаси и помилуй раб Своих (назови имена, поклон).
Избави их от всякия скорби, гнева и нужды (поклон), от всякия болезни душевныя и телесныя (поклон). Прости им всякое согрешение, вольное и невольное (поклон). И душам нашим полезная сотвори (поклон).
Потом помолись за упокой родителей и близких, за духовных отцов и за кого имеешь усердие, по три раза произнося с поклонами:
Покой, Господи, душа усопших раб Твоих (назови имена, поклон).
И елика в житий сем яко человецы согрешиша, Ты же, яко Человеколюбец Бог, прости их и помилуй (поклон). Вечныя муки избави (поклон). Небесному царствию причастники учини (поклон). И душам нашим полезная сотвори (поклон)
Заканчивая молитвы, говори:
Господи, или словом, или делом, или помышлением согреших во всей жизни моей, помилуй мя и прости мя, милости Твоея ради (поклон земной).
Все упование мое к Тебе возлагав, Мати Божия, сохрани мя во Своем си крове (поклон земной).
Упование ми Бог, и прибежище мое Христос, и покровитель ми есть Дух Святыи (поклон земной).
Достойно есть... (всю молитву и поклон земной).
Слава Отцу и Сыну и Святому Духу (поклон).
И ныне и присно и во веки веком, аминь (поклон).
Господи помилуй, Господи помилуй, Господи благослови (поклон).
Господи Исусе Христе, Сыне Божии, молитв ради Пречистыя Твоея Матере и преподобных и богоносных отец наших и всех святых, помилуй и спаси мя грешнаго, яко Благ и Человеколюбец, аминь.
И, наклонившись до земли, не крестясь, читай:
Ослаби, остави, отпусти Боже, согрешения моя, вольная и невольная, яже в слове и в деле, и яже в ведении и не в ведении, яже во уме и в помышлении, яже во дни и в нощи, вся ми прости, яко Благ и Человеколюбец, аминь.
Вставши, читай молитву сию с поклонами:
Ненавидящих и обидящих нас прости, Господи Человеколюбче. Благотворящим благо сотвори, братиям и всем сродником нашим, иже и уединившимся, даруй им вся, яже ко спасению прошения и живот вечныи (поклон).
В болезнех сущия посети и исцели, в темницах сущих свободи, по водам плавающим Правитель буди и иже в путех шествующим исправи и поспеши (поклон).
Помяни Господи, и плененныя братию нашу, единоверных православныя веры, и избави их всякаго злаго обстояния (поклон).
Помилуй Господи, давших нам милостыню и заповедавших нам, недостойным, молитися о них, прости их и помилуй (поклон).
Помилуй Господи, труждающихся и служащих нам, милующих и питающих нас, и даруй им вся, яже ко спасению, прошения и живот вечныи (поклон).
Помяни Господи, прежде отшедшия отцы и братию нашу и всели их, идеже присещает свет лица Твоего (поклон).
Помяни Господи, и нашу худость и убожество, и просвети наш ум светом разума святаго Евангелия Твоего, и настави нас на стезю заповедей Твоих, молитвами Пречистыя Твоея Матере и всех святых Твоих, аминь (поклон).
Оканчиваются сии молитвы обычным семипоклонным началом.
По окончании молитв, как утром, так и вечером, сотвори крестное знамение, а затем целуй свой крест, прежде оградив им себя с молитвою:
Господи Исусе Христе, Сыне Божии, благослови, и освяти, и сохрани мя силою Живоноснаго Креста Твоего.
Вечером, перед сном, перекрестясь, читаем молитву Кресту.
Да воскреснет Бог, и разыдутся врази Его, и да бежат от лица Его ненавидящии Его, яко исчезает дым, да исчезнут, яко тает воск от лица огня, тако да погибнут беси от лица любящих Бога и знаменающихся крестным знамением, и да возвеселимся рекуще: радуися, Кресте Господень, прогоняя бесы силою на Тебе пропятаго Господа нашего Исуса Христа, во ад сшедшаго, и поправшаго силу диаволю, и давшаго нам Крест Свой Честныи на прогнание всякаго супостата. 0! Пречестныи и Животворящии Кресте Господень, помогай ми, с Пресвятою Госпожею Богородицею и со всеми святыми небесными силами, всегда и ныне и присно и во веки веком, аминь.

В Великий пост, кроме суббот, воскресений и праздничных дней, после молитвы «Царю небесныи» в вечерних и утренних молитвах полагается земной великий поклон. И все поклоны должны быть земные.
Пред отпустом читается молитва Честнейшую херувим, вся до конца, и земной великий поклон. И далее: Именем Господним благослови, отче. За молитв святых отец наших, Господи Исусе Христе, Сыне Божии, помилуй нас. Аминь.
И читается с благоговением молитва святаго Ефрема Сирина:
Господи и Владыко животу моему, дух уныния, небрежения, сребролюбия и празднословия отжени от мене (земной великий поклон).
Дух же целомудрия, смирения, терпения и любве даруй ми, рабу Твоему (земной великий поклон).
Ей, Господи Царю, даждь ми зрети моя согрешения и еже не осуждати брата моего, яко благословен еси во веки, аминь (земной великий поклон). Еще 12 земных поклонов с молитвами:
1 – 2. Господи Исусе Христе, Сыне Божии, помилуй мя грешнаго (дважды с поклонами).
3. Боже, милостив буди мне грешному (поклон) .
4. Боже, очисти грехи моя и помилуй мя (поклон).
5. Создавыи мя Господи, помилуй. (поклон).
6. Без числа согреших Господи, прости мя (поклон) .
Повтори их. Затем еще раз прочитай всю молитву св. Ефрема Сирина (и земной великий поклон; всего 17 поклонов) .
Слава Отцу и Сыну и Святому Духу, и ныне и присно и во веки веком, аминь. Господи помилуй, Господи помилуй, Господи благослови. И отпуст; далее, как указано в молитвах.

0 МОЛИТВЕ НА СВЯТОЙ ПАСХЕ
В приходных и исходных поклонах вместо Достойно читается Светися, светися (ирмос 9-й песни пасхального канона, земной поклон).
На Светлой седмице вместо утренних и вечерних молитв, изложенных выше, можно молиться Полунощницу пасхальным чином.
От недели Фомины до отдания Пасхи вместо Царю небесныи читаем Христос воскресе (трижды).
В утренних молитвах (и на Полунощнице) после приходных поклонов и За молитв святых отец наших. Аминь. Христос воскресе (трижды) . Слава Тебе, Боже наш, слава Тебе всяческих ради (трижды). Боже, очисти мя грешнаго (до конца) Затем: Трисвятое, и прочая по обычаю.
От отдания Пасхи до Троицы Царю небесныи не читается.

Перед началом всякаго дела перекрестись и говори: Господи, благослови.
По окончании всякого дела перекрестись и говори: Слава Тебе, Господи.
Придя в дом христианина, остановись у входа и сотвори молитву Исусову, вслух, чтобы находящиеся в дому услышали и ответили: Аминь. И когда войдешь в дом, помолись, по обычаю христианскому, пред св. иконами молитву мытаря:
Боже, милостив буди мне грешному (поклон).
Создавыи мя Господи, и помилуй мя (поклон).
Без числа согреших Господи, помилуй и прости мя грешнаго (поклон).
И скажи находящимся в дому: Мир дому сему. А они отвечают: С миром принимаем (в некоторых местах имеется обычай отвечать: Милости просим). Затем уже приветствуй их.
Уходя из дому, такожде прежде помолись три поклона с молитвою мытаря (Боже, милостив...), и затем уже прощайся с остающимися в доме, чтобы всегда быть со всеми в мире и любви, возсылая славу Богу.


Радомир
Радомир
Администратор
Администратор

Сообщения : 12747
Репутация : 123

https://vk.com/magic_vasiliy

Вернуться к началу Перейти вниз

Re: Молитвослов старообрядцев

автор Радомир Вт Ноя 20, 2018 12:21 am



МОЛИТВЫ ПРЕД УЧЕНИЕМ

За молитв святых отец наших, Господи Исусе Христе, Сыне Божии, помилуй нас (поклон).
Аминь.
Премудрости Наставниче и смыслу давче, немудрым Наказателю и нищим Защитителю, утверди и вразуми сердце мое Владыко, Ты даждь ми слово, Иже Отчее единородное Слово; се бо устнама моима не возбраню, еже звати Тебе: Милостиве, помилуй мя падшаго.
И три поклона с молитвою мытаря: «Боже, милостив...".

МОЛИТВЫ ПОСЛЕ УЧЕНИЯ

За молитв Пречистыя Твоея Матере, и всех святых Твоих, Господи Исусе Христе, Сыне Божии, помилуй нас (поклон). Аминь.
Достойно есть, яко воистину блажити Тя, Богородице; присно блаженную и пренепорочную, и Матерь Бога нашего. Честнейшую херувим и славнейшую воистину серафим, без истления Бога Слова рождьшую, сущую Богородицу, Тя величаем (поклон поясной).
Слава Отцу и Сыну и Святому Духу (поклон).
И ныне и присно и во веки веком, аминь (поклон).
Господи помилуй, Гооподи помилуй, Господи благослови (поклон).
Отпуст седмичный (дневной).
И три поклона с молитвою: Боже, милостив....

МОЛИТВЫ ПЕРЕД ОБЕДОМ

Вставши пред святыми иконами, по приготовлении трапезы, говори:
За молитв святых отец наших, Господи Исусе Христе, Сыне Божии, помилуй нас (поклон). Аминь.
Отче наш, Иже еси на небесех; да святится имя Твое; да приидет царствие Твое; да будет воля Твоя, яко на небеси и на земли; хлеб наш насущныи даждь нам днесь; и остави нам долги наша, яко же и мы оставляем должником нашим; и не введи нас во искушение; но избави нас от лукаваго (поклон).
Слава Отцу и Сыну и Святому Духу (поклон).
И ныне и присно и во веки веком, аминь (поклон).
Господи помилуй, Господи помилуй, Господи благослови (поклон).
За молитв Пречистыя Твоея Матере и всех святых Твоих, Господи Исусе Христе, Сыне Божии, помилуй нас. Аминь (поклон).
Боже, милостив буди мне грешному (поклон).
Создавыи мя Господи, и помилуй мя (поклон).
Без числа согреших Господи, помилуй и прости мя грешнаго (поклон).
С благоговением садись за стол.
Если обедают несколько человек, то, сев за стол, старший вслух говорит молитву Исусову, а присутствуюшие отвечают: «Аминь».
И потом говорят: «Благословите покушать». Старший отвечает: «Бог благословит". И с молитвой и молчанием вкушают пищу во славу Божию.
Если прилучится кому-либо из христиан войти в горницу во время, трапезы, то он должен сказать: «Ангел за трапезой» Сидящие за столом отвечают: «Невидимо предстоит».

МОЛИТВЫ ПОСЛЕ ОБЕДА

По окончании трапезы огради себя крестным знамением и выходи из-за стола; встав пред святыми иконами, говори:
За молитв святых отец наших, Господи Исусе Христе, Сыне Божии, помилуй нас (поклон). Аминь.
Достойно есть, яко воистину блажити Тя, Богородице, присно блаженную и пренепорочную и Матерь Бога нашего. Честнейшую херувим и славнейшую воистину серафим, без истления Бога Слова рождьшую, сущую Богородицу Тя величаем (поклон поясной).
Слава Отцу и Сыну и Святому Духу (поклон).
И ныне и присно и во веки веком, аминь (поклон).
Господи помилуй, Господи помилуй, Господи благослови (поклон).
За молитв Пречистыя Твоея Матере и всех святых Твоих, Господи Исусе Христе, Сыне Божии, помилуй нас, аминь (поклон).
И 12 поклонов с Исусовой молитвой: Господи Исусе Христе, Сыне Божии, помилуй мя грешнаго.
Далее помолись о здравии и спасении милующих и питающих.
Милостиве Господи, спаси и помилуй раб Своих, милующих и питающих нас (имя рек, поклон).
Избави их от всякия скорби, гнева и нужды (поклон).
От всякия болезни, душевныя и телесныя (поклон).
И прости им всякое согрешение, вольное и невольное (поклон).
И душам нашим полезная сотвори (поклон).
Затем три поклона с молитвою мытаря: «Боже, милостив».
После этого поблагодари за трапезу и скажи:
«Спаси вас Христос и сохрани на многая лета!»
В некоторых местах имеется обычай: после молитвы «0 здравии и спасении» поют три раза «И сохрани их на многая лета», а после этого молятся три поклона с молитвов мытаря и благодарят за трапезу.

МОЛИТВЫ ПРЕД УЖИНОМ

За молитв святых отец наших, Господи Исусе Христе, Сыне Божии, помилуй нас (поклон). Аминь.
Ядят нищии и насытятся, и восхвалят Господа взыскающии Его, жива будут сердца их в век века.
Слава Отцу и Сыну и Святому Духу (поклон).
И ныне и присно и во веки веком, аминь (поклон).
Господи помилуй, Господи помилуй, Господи благослови (поклон).
За молитв Пречистыя Твоея Матере и всех святых Твоих, Господи Исусе Христе, Сыне Божии, помилуй нас, аминь (поклон).
Затем три поклона с молитвой мытаря: «Боже, милостив». И далее все, как указано в молитвах пред обедом.

МОЛИТВЫ ПОСЛЕ УЖИНА

За молитв святых отец наших, Господи Исусе Христе, Сыне Божии, помилуй нас (поклон). Аминь.
Слава Отцу и Сыну и Святому Духу, и ныне и присно и во веки веком, аминь. Господи помилуй, Господи помилуй, Господи благослови (без поклонов) .
Бысть чрево Твое, святая трапеза, имуще небеснаго хлеба Христа, от Него же всяк ядый не умирает, яко же рече всяческих, Богородице, Питатель.
Честнейшую херувим и славнейшую воистину серафим, без истления Бога Слова рождьшую, сущую Богородицу Тя величаем (поклон).
Возвеселил мя еси Господи, в твари Твоей, и в делех руку Твоев возрадуюся. Знаменася на нас свет лица Твоего Господи, дал еси веселие в сердце моем, от плода пшеницы, вина и елея своего умножишася, в мире вкупе усну и почию, яко Ты Господи, единаго на упование вселил мя еси.
Слава Отцу и Сыну и Святому Духу (поклон).
И ныне и присно и во веки веком, аминь (поклон).
Господи помилуй, Господи помилуй, Господи благослови (поклон).
За молитв Пречистыя Твоея Матере и всех святых Твоих, Господи Исусе Христе, Сыне Божии, помилуй нас, аминь (поклон).
Затем 12 поклонов с Исусовой молитвой. И далее все, как указано в молитвах после обеда.

МОЛИТВЫ ПРЕД ОБЕДОМ И ПОСЛЕ, ПРЕД УЖИНОМ И ПОСЛЕ НА СВЯТОЙ ПАСХЕ

На Светлой седмице, от Христова воскресения до пятницы включительно, согласно указанию Большого Устава, пред обедом вместо «Отче наш», после обеда вместо «Достойно есть», пред ужином вместо «Ядят нищии» и после ужина вместо «Слава, и ныне», «Бысть Чрево Твое» и «Возвеселил мя еси, Господи» читаем «Христос воскресе из мертвых» (трижды). Далее: Слава, и ныне (с поклонами), и все по порядку, как указано выше.
От субботы Светлой седмицы и до вторника 6-й седмицы (канун Отдания Пасхи) включительно в молитвах пред и после принятия пищи (обед и ужин), после «За молитв святых отец наших...» читаем: «Христос воскресе из мертвых» (трижды), затем – те же молитвы, что и в остальное время года, только после обеда вместо «Достойно есть» – «Светися, светися».
П о я с н е н и е: хотя отдание праздника Пасхи приходится на среду, но мы приступаем к трапезе после совершения службы: произнесли отпуст – отдание совершилось; поэтому в среду Отдания Пасхи пред обедом и после молитвы творим, как в обычные дни. Таков смысл указаний Большого Устава относительно молитвы на трапезе в этот день. Подобное толкование распространяется и на субботу Светлой седмицы.


ВЗЯТО ИЗ СТАРООБРЯДЧЕСКОГО МОЛИТВОСЛОВА

Молитвы на отгнание злых духов и о сохранении от диавола
Три молитвы, приносимые с началом дня

Молитва первая

Тебе, Богу и Творцу моему, в Троице Святей славимому Отцу, и Сыну, и Святому Духу, поклоняюся и вручаю душу и тело мое, и молюся: Ты мя благослови, Ты мя помилуй, и от всякаго мирскаго, диавольскаго и телеснаго зла избави. И даждь в мире без греха прейти день сей, в славу Твою, и во спасение души моея. Аминь.

Молитва вторая

В руце Твоего превеликаго милосердия, о Боже мой, вручаю душу и тело мое, чувства и глаголы моя, советы и помышления моя, дела моя и вся тела и души моея движения. Вход и исход мой, веру и жительство мое, течение и кончину живота моего, день и час издыхания моего, преставление мое, упокоение души и тела моего. Ты же, о Премилосерде Боже, всего мира грехами непреодолеваемая Благосте и Незлобие, Господи, мене, паче всех человеков грешнейшаго, приими в руце защищения Твоего и избави от всякаго зла, очисти многое множество беззаконий моих, подаждь исправление злому и окаянному моему житию и от грядущих грехопадений лютых всегда восхищай мя, да ни в чемже
когда прогневаю Твое человеколюбие, имже покрывай немощь мою от бесов, страстей и злых человеков. Врагом видимым и невидимым запрети, руководствуя мя спасенным путем, доведи к Тебе, пристанищу моему и желаний моих краю. Даруй ми кончину христианску, непостыдну, мирну, от воздушных духов злобы соблюди, на Страшном Твоем Суде милостив рабу Твоему буди и причти мя одесную благословенным Твоим овцам, да с ними Тебе, Творца моего, славлю во веки. Аминь.

Молитва третья

Слава Тебе, Царю, Боже Вседержителю, Иже Божественным Твоим и человеколюбным промыслом, сподобил мя еси, грешнаго и недостойнаго, от сна встати и получити вход святаго дому Твоего: прими, Господи, и глас моления моего, якоже святых и умных Твоих сил, и благоволи сердцем чистым, и духом смиренным приноситися Тебе хвалу от скверных устен моих, яко да и аз общник буду мудрым девам, со светлою свещею души моея, и славлю Тя во Отце и Дусе славимаго Бога Слова.
Аминь.


Радомир
Радомир
Администратор
Администратор

Сообщения : 12747
Репутация : 123

https://vk.com/magic_vasiliy

Вернуться к началу Перейти вниз

Re: Молитвослов старообрядцев

автор Радомир Вт Ноя 20, 2018 12:26 am


Молитва прп. Нектария Оптинского

Господи Исусе Христе, Сыне Божий, грядый судити живых и мертвых,
помилуй нас, грешных, прости грехопадения всей нашей жизни, и имиже
веси судьбами сокрый нас от лица антихриста в сокровенной пустыне
спасения Твоего.
Молитва Честному Кресту
По окончании молитв, как утром, так и вечером, ограждаясь своим нательным крестом,
говори:
Господи, Исусе Христе, Сыне Божии, благослови и освяти, и
сохрани мя силою Живоноснаго Креста Твоего. После этого целуй
крест.
И читай молитву Кресту, перекрестясь:

Да воскреснет Бог, и разыдутся врази Его, и да бежат от лица Его ненавидящии
Его, яко исчезает дым, да исчезнут. Яко тает воск от лица огня, тако да погибнут
беси от лица любящих Бога, и знаменающихся крестным знамением, и да
возвеселимся рекуще: радуися, Кресте Господень, прогоняя бесы силою на
Тебе пропятаго Господа нашего Исуса Христа, во ад сшедшаго, и поправшаго
силу диаволю, и давшаго нам Крест Свой Честныи на прогнание всякаго
супостата. О! Пречестныи и Животворящии Кресте Господень, помогай ми, с
Пресвятою Госпожею Богородицею, и со всеми святыми небесными силами,
всегда и ныне и присно и во веки веком. Аминь.

ПСАЛОМ 90.

Живыи в помощи Вышняго, в крове Бога небеснаго водворится.
Речет Господеви: Заступник мой еси, и прибежище мое, Бог мой, и уповаю Нань.
Яко Той избавит тя от сети ловчи, и от словесе мятежна. Плещьма Своима
осенит тя, и под криле Его надеешися. Оружие обыдет тя истина Его, не
убоишися от страха нощнаго, от стрелы летящия во дни. От вещи во тме
преходящия, от сряща и беса полуденнаго. Падет от страны твоея тысяща, и тма
одесную тебе, к тебе же не приближится. Обаче очима своима смотриши, и
воздаяние грешником узриши. Яко Ты Господи упование мое, Вышняго положил
еси прибежище твое. Не приидет к тебе зло, и рана не приближится телеси
твоему. Яко ангелом Своим заповесть о тебе, сохранити тя во всех путех твоих.
На руках возмут тя, да не когда преткнеши о камень ноги твоея. На аспида и
василиска наступиши, и попереши льва и змия. Яко на Мя упова, и избавлю и,
покрыю и, яко позна имя Мое. Воззовет ко Мне, и услышу и. С ним есмь в
скорби, изму и и прославлю его. Долготу дний исполню и, и явлю ему спасение
Мое.


Молитва Исусу Христу на избавление от порчи

Господи Исусе Христе! Сыне Божий! Огради нас святыми Твоими
ангелами и молитвами Всепречистыя Владычицы нашия Богородицы и
приснодевы Марии, силою Честного и Животворящего Креста, святого
архистратига Божия Михаила и прочих небесных сил бесплотных, святого
пророка и Предтечи крестителя Господня Иоанна Богослова,
священномученика Киприана и мученицы Иустины, святителя Николая
архиепископа Мир Ликийских Чудотворца, святителя Никиты
Новгородского, преподобного Сергия и Никона, игуменов Радонежских,
преподобного Серафима Саровского чудотворца, святых мучениц Веры,
Надежды, Любови и матери их Софии, святых и праведных Богоотец
Иоакима и Анны, и всех святых Твоих, помощи нам, недостойным,
рабу(ам) Божию(ым) (имя).
Избави его(их) от всех навет вражеских, от всякого зла, колдовства,
чародейства и лукавых человек, да не возмогут они причинить ему
никоего зла.
Господи, светом Твоего сияния, сохрани его на утро, на день, на вечер, на
сон грядущий, и силою благодати Твоея отврати и удали всякие злые
нечестия, действуемыя по наущению диавола. Кто думал и делал, верни
их зло обратно, в преисподнюю, яко Твое есть Царствие и Сила, и Слава
Отца, и Сына, и Святого Духа! Аминь.


Молитва Ангелу-Хранителю от порчи, нечисти, колдовства

В молитве своей к тебе обращаюсь, добро несущий мне святый ангеле
Христов. Иже есть ты поспешный слуга Всемогущего Создателя, коий
царствует над всем живым и нежитью всякой тоже. А посему по воле
Всевышнего избави меня, слабого и немощного, от напастей разных в
образе зверя нечистого и прочей нежити. И ни домовой, ни леший, ни
пущевик, ни прочая пусть да не погубят души моей и тела моего не тронут.
Молю тебя, святый ангеле, о защите от нечистой силы и всех
прислужников ее. Спаси и сохрани по воле Господа Бога. Аминь.


Молитва против супостатов

Господи Боже наш, послушавый Моисея, простерша к Тебе руце, и люди
Израелевы укрепивый на Амалика, ополчивый Иисуса Навина на брань и
повелевый солнцу стати: Ты и ныне, Владыко Господи, услыши нас
молящихся Тебе: сохрани воинство Его: посли Ангела Твоего укрепляюща
их: подаждь им вся яже ко спасению прошения: брани умири и мир
утверди. Посли, Господи, невидимо десницу Твою, рабы Твоя
заступающую во всех: а имже судил еси положити на брани души своя за
веру, и отечество, тем прости согрешения их, и в день праведнаго
воздания Твоего воздай венцы нетления: яко Твоя Держава, Царство и
Сила от Тебе помощь вси приемлем, на Тя уповаем, и Тебе славу
возсылаем, Отцу и Сыну и Святому Духу, ныне и присно и во веки веков.
Аминь.


Молитва всем святым и Бесплотным небесным силам

Боже Святый и во святых почиваяй, трисвятым гласом на небеси от ангел
воспеваемый, на земли от человек во святых Своих хвалимый; давый
Святым Твоим Духом комуждо благодать по мере дарования Христова, и
тою поставивый Церкви Твоей святей овы апостолы, овы пророки, овы
же благовестники, овы пастыри и учители, ихже словом проповеди, Тебе
Самому действующему вся во всех, мнози совершишася святии в
коемждо роде и роде, различными добродетельми благоугодившии Тебе,
и к Тебе, нам образ добрых подвигов своих оставивше, в радости
прешедшии, готови, в немже сами искушени быша, и нам напаствуемым
помогати. Сих святых всех воспоминая и их богоугодное похваляя житие,
Тебе Самаго, в них действовавшаго, восхваляю, и онех благотворения
Твоя дарования быти веруя, прилежно молю Тя, Святе святых, даждь ми
грешному последовати их учению, житию, любви, вере, долготерпению, и
их молитвенною помощию, паче же Твоею вседействующею благодатию,
небесныя с ними сподобитися славы, хваляще Пресвятое Имя Твое, Отца
и Сына и Святаго Духа во веки. Аминь.


Также молятся Ангелу-хранителю ребенка и великомученику Георгию Победоносцу.
Св. Архистратигу Божию Михаилу
(Архистратиг Михаил (в перев. с евр. “кто как Бог”) поставлен Господом
над всеми девятью чинами ангельскими и руководит небесной бранью с
диаволом и его слугами. На иконах Архангел Михаил изображается с
огненным мечом в руке, карающим всякое зло. Пророку Даниилу было
предсказано, что Архангел Михаил будет защищать христиан последних
времен от преследований антихриста.)
Молитва первая.
Господи, Боже Великий, Царю безначальный, пошли Архангела Твоего
Михаила на помощь рабам Твоим (имярек). Защити, Архангеле, нас от
всяких врагов, видимых и невидимых. О, Господень Великий Архангеле
Михаиле! Демонов сокрушитель, запрети всем врагам, борющимся со
мною, и сотвори их яко выцы, и смири их злобные сердца, и сокруши их,
яко прах перед лицем ветра. О, Господень Великий Архангеле Михаиле!
Шестикрылый первый Князь и Воевода Небесных Сил - Херувимов и
Серафимов, буди нам помощник во всех бедах, скорбях, в печалях, в
пустыни и на морях тихое пристанище. О, Господень Великий Архангеле
Михаиле! Избави нас от всякия прелести диавольския, егда услышишь
нас, грешных, молящихся Тебе, и призывающих имя Твое Святое. Ускори
нам на помощь и побори всех, противящихся нам, силою Честнаго и
Животворящего Креста Господня, молитвами Пресвятой Богородицы,
молитвами святых Апостолов, Святителя Чудотворца Николая, Андрея,
Христа ради, юродивого, св. пророка Илии и всех святых
великомучеников: св. мучеников Никиты и Евстафия, и всех преподобных
отцов наших, от века Богу угодивших и всех святых Небесных Сил. О,
Господень Великий Архангеле Михаиле! Помоги нам грешным (имярек) и
избавь нас от труса, потопа, огня, меча и напрасной смерти, от великого
зла, от врага льстиваго, от бури поносимой, от лукавого избавь нас
всегда, ныне и присно, и во веки веков. Аминь. Святой Архистратиг
Божий Михаил, молниеносным мечом Твоим отжени от мене духа
лукавого, искушающего и томящего мя. Аминь.
Молитва вторая.
О, святый Михаиле Архангеле, помилуй нас, грешных, требующих твоего
заступления, сохрани нас, рабов Божиих (имена), от всех видимых и
невидимых враг, паче же подкрепи от ужаса смертнаго и от смущения
диавольскаго, и сподоби нас непостыдно предстати Создателю нашему в
час страшнаго и праведнаго Суда Его. О, всесвятый, великий Михаиле
Архистратиже! Не презри нас, грешных, молящихся тебе о помощи и
заступлении твоем в веце сем и будущем, но сподоби нас тамо купно с
тобою славити Отца и Сына и Святаго Духа во веки веков. Аминь.
Всем чинам Ангельским
Вси святии Небесные Безплотные Силы, удостойте меня силы сокрушать
все зло и страсти под ноги мои.
Святии Безплотные Серафимы, удостойте меня иметь пламенеющее
сердце к Богу.
Святии Безплотные Херувимы, удостойте меня иметь премудрость для
славы Божией.
Святии Безплотные Престолы, удостойте меня различать истину от
неправды.
Святии Безплотные Господства, удостойте меня господствовать над
страстями, чтобы дух поработил плоть.
Святии Безплотные Силы, удостойте меня иметь мужество в исполнении
воли Божией.
Святии Безплотные Власти, удостойте Меня иметь силу победы над злом.
Святии Безплотные Начала, удостойте Меня служить Господу Богу в
непорочности сердца и дел рук моих.
Святии Безплотные Архангелы, удостойте меня исполнять волю Господа
нашего Исуса Христа.
Святии Безплотные Ангелы, удостойте меня руководствоваться
заповедями Божиими во все дни жизни моей.




Радомир
Радомир
Администратор
Администратор

Сообщения : 12747
Репутация : 123

https://vk.com/magic_vasiliy

Вернуться к началу Перейти вниз

Re: Молитвослов старообрядцев

автор Радомир Вт Ноя 20, 2018 12:28 am


СКАЗАНИЕ О ЛЕСТОВКЕ И МОЛИТВЕ ИСУСОВОЙ.

Лестовка имеет 4 лапостка, коими исповедуются 4 евангелиста, обшивка около лапостков - евангельское учение. Между лапостков 7 передвижек в знак 7 церковных таинств. 9 крупных ступеней ( по три на сторону, и в лестовке - три) - 9 чинов ангельских. От связки простое место -земля, на нюже Господь сниде спасения нашего ради, и мы от земли взяты и в землю пойдем. 12 ступеней - 12 апостолов с Господом ходили. 38 ступеней - 38 недель Богородица Христа во чреве носила, 33 ступени - 33 года Господь по земле ходил, 17 ступеней - 17 пророчеств о Христе было. Другое простое место -- небо.

Подобает христианину всегда лестовку в руках держати и молитву Исусову непрестанно повторяти: и в церкви и дома и по торгу ходишь, стоишь ли, сидишь ли и на всяком месте. Творити же молитву сию Исусову тако: Господи Исусе Христе Сыне Божий, помилуй мя, грешнаго. Кто молитву сию Исусову творит непрестанно, како воздухом дышит, то после перваго года вселится в него Дух Святый, после втораго внидет в него Христос Сын Божий. После третьяго же года внидет к нему Отец. И внидет в него и обитель в нем сотворит Святая Троица. И поглотит молитва сердце человеку тому и сердце поглотит молитву. И станет взывати непрестанно сию молитву днем и нощию. И будет свободен человек той от всех сетей вражиих.

Хочешь ли, брате, научится умственной молитве сердечной? Внимай прилежно. Прежде бо тебе подобает
творить молитву Исусову негромко вслух тихим гласом. Когда же насытятся уста произношением молитвы, тогда глас стихает. Затем шопотом продолжается и тогда умом подобает взирати и приникати к произнесенному в гортани. Таковым образом, как бы сама собой начнет приходити в движение и действовати
умственная сердечная молитва, на всяко время, во всяком деле, на всяком месте. В начале противу воли подобает творити молитву, принуждая себе усердно, и егда навыкнет, то станет аки птица парящая сама обращаться в уме человека. Богу нашему слава ныне и присно и во веки веком. Аминь.


О МОЛИТВЕ ДОМАШНЕЙ (устав)
Како достоит лишившимся соборныя службы, исправляли за всю церковную службу: молитвами, или поклонами, или псалтырию (см. Малый домашний устав).
За весь псалтырь: шесть тысящь молитв Исусовых. За кафизму: триста молитв. За славу: сто молитв.
За Полунощницу: шесть сот молитв. За Утреню: полторы тысящи. За Часы без Почасия: одну тысящу; с Почасием: полторы тысящи. За Вечерню: шесть сот. За Великий нефимон: семь сот. За Малую павечерню: четыреста.
Аще же поклонами восхощет кто исправляти, то, против вышеписаннаго соборныя церкви уставления, сице должен есть творити.
За Вечерню: триста поклонов. За Нефимон: триста поклонов. За Павечерницу: двести поклонов. За Полунощницу: триста поклонов. За Утреню: семь сот поклонов. За Первый час: сто пятьдесят поклонов. За Часы: пять сот поклонов. За Часы с Почасием: семь сот пятьдесят поклонов.
Вся же сия поклоны поясные.
Аще же в Великий пост, то на всякой лестовке, по 17 поклонов земных полагати, а по всякой лестовке: «Честнейшую херувим»... и молитву св. Ефрема Сирина с поклоны.
Аще же кто восхощет псалтырию исправляти, то сообразно вышеписанному церковному положению, сице да творит.
За Вечерню: две кафизмы. За Нефимон: две кафизмы. За Павечерницу: одну кафизму. За Полунощницу: две кафизмы. За Утреню: пять кафизм. За Первый час: одну кафизму. За Часы: три кафизмы.
Аще же в Великий пост, то по всякой кафизме тропари, молитвы и поклоны с молитвою св. Ефрема Сирина творити, яко же во псалтырях положено есть.
Аще же кто по вышеписанному уставлению исправляти не возможет, то сицев Устав да имать.
За Вечерню: одну кафизму. За Павечерницу: одну кафизму. За Полунощницу: одну кафизму. За Утреню: три кафизмы. За Первый час: сто-поклонов. За часы: две кафизмы.
Поклонами же исправляет сице.
За Вечерню: двести поклонов. За Павечерню: сто поклонов. За Полунощницу: двести поклонов. За Утреню: четыреста поклонов. За Первый час: сто поклонов. За часы: триста поклонов.
Аще ли же кто нужды ради некия, а не за леность, не возможет и по вышеписанному исправляти, то поне сице да творит, якоже в Номоканоне положено есть.
За Вечерню: сто поклонов. За Павечерню: пятьдесят поклонов. За Полунощницу: сто поклонов. За Утреню: двести поклонов. За Первый час: пятьдесят поклонов. За Часы: двести поклонов.
Подобает ко всем вышереченным службам началы и отпусты творити, яко же ниже сего зде изо-бразися.



Радомир
Радомир
Администратор
Администратор

Сообщения : 12747
Репутация : 123

https://vk.com/magic_vasiliy

Вернуться к началу Перейти вниз

Предыдущая тема Следующая тема Вернуться к началу

- Похожие темы

 
Права доступа к этому форуму:
Вы не можете отвечать на сообщения